Sprawdzone środki w zwalczaniu chorób zbóż

Choroby zbóż są ogromnym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy preparaty i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane objawy, bo wyłącznie w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę uchronić potencjał zbioru. Zastosowanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących odporność zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie może pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - sprawdzone działania zapobiegawcze

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków bardziej skuteczne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża warto się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, jakie należałoby zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wybrane metody tiofanat metylowy w rzepaku uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma ściśle mówiąc ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości oraz wskaźniki żyzności azotu mogą sprawiać nazbyt grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne rodzaju fungicydy w pszenicy. Jest to zwłaszcza prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości bądź też akceptacji na główne szkodniki oraz choroby, takie jak karłowatość objawy może pomóc zminimalizować ryzyko znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz znacznie większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma asekuracji.

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 1


  • noavatar.png
    Węsierski | 2019-11-27

    Wczas zawołał Hanię o łapę, przeżył zaakceptowany spośród uciechą dodatkowo po ślubie wywiózł ją do Warszawy, gdzie dostał karczmę w Sztabie Uniwersalnym Wojska Swojskiego.